kontakt o nas intro kronika makulatura archiwalia filmy


„Jan Dziaczkowski. Historie prawdziwe i zmyślone”,

16 października – 22 listopada,Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki , kurator: Karol Hordziej

Na wystawie prezentowane są kolaże uzupełnione o wybrane ilustracje zrealizowane przez Dziaczkowskiego dla magazynów takich jak „Przekrój”, „Architektura” czy „Machina”, a także cykl 10 miejsc, które warto odwiedzić, pierwotnie przygotowany we współpracy z klubokawiarnią Chłodna 25, gdzie prezentowany był w formie zmiennej ekspozycji w lightboksie zamontowanym w przestrzeni klubu. Z planowanych 10 miejsc autor zrealizował 6, które po raz pierwszy pokazywane są w całym zestawie w Zachęcie. Na wystawie zabrzmi również muzyka w wykonaniu Marcina Maseckiego, przyjaciela Janka, która została nagrana specjalnie na tę okazję.

Druga część wystawy obejmuje mniej znane prace artysty, przede wszystkim malarstwo i fotografię, które zawierają w sobie charakterystyczny dla Dziaczkowskiego montażowy sposób widzenia i przedstawiania rzeczywistości, choć podejmują odmienne tematy. W porównaniu do kolaży dostrzec można poważniejsze i bardziej osobiste podejście, zwrócenie się do najbliższych osób, przyjaciół, rodzinnych historii przemieszanych z ikonami popkultury czy mitami filmu drogi. Szczególne miejsce zajmują tutaj prace związane z Afryką, w której żył i pracował

dziadek Dziaczkowskiego. Dopełnieniem wystawy jest autorska dokumentacja fotograficzna pracowni artysty przy ulicy Inżynierskiej wykonana przez Jana Smagę po śmierci Dziaczkowskiego, która w Zachęcie będzie miała swoją pierwszą odsłonę.
W ramach opieki nad „Archiwum Dziaczkowskiego” Fundacja Sztuk Wizualnych zorganizowała kilka wystaw oraz wydała album „Kolaże” z limitowaną edycję plakatu, na którym znalazł się zaprojektowany w 2009 roku na okładkę magazynu „Architektura-Murator” kolaż Jana Dziaczkowskiego. Wystawa w Zachęcie stanowi największą do tej pory prezentacją prac tragicznie zmarłego artysty.

Jan Dziaczkowski był laureatem Nagrody Artluka na 38. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień” w 2007 roku. W 2008 roku w numerze 2/2008 jego praca była reprodukowana na okładce Artluka  Na naszych stronach gościliśmy go wielokrotnie w postaci artykułów jemu poświęconych, jak i redagowanym przez niego i jego przyjaciół dziale „Piękne sny o wspólnej sprawie”

Fot.

1. Jan Dziaczkowski, Akt kobiecy, 2006–2007, kolaż, z serii Sztuka polska XX wieku © Aleksandra Dziaczkowska, Monika Klonowska, Julian Klonowski, dzięki uprzejmości Fundacji Sztuk Wizualnych

2. Okładka kwartalnika Artluk z reprodukcją pracy Jana Dziaczkowskiego, bez tytułu, 2007 r. Fot. Archiwum Artluka


[powrót]