kontakt o nas intro kronika makulatura archiwalia filmy
20 NAJCIEKAWSZYCH INSTYTUCJI SZTUKI

20 najciekawszych instytucji sztuki współczesnej pod względem programu w 2015 roku:

1. MOCAK w Krakowie – pomimo niewielkiego budżetu, ciekawy niezależny program. Kilka znaczących wystaw w kontekście innych krajowych instytucji prezentujących sztukę współczesną.

2. Mazowieckie Centrum Sztuki Elektrownia w Radomiu – instytucja niezależna od układów z ciekawą kolekcją sztuki współczesnej.

3. Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie – niezależność od mainstreamu, program ambitny, ale i odpowiadający na zapotrzebowanie społeczne.

4. Galeria Biała. Centrum Kultury w Lublinie. Galeria autorska, obchodziła w ubiegłym roku jubileusz 30-lecia. Współpracuje od lat z Leonem Tarasewiczem, Robertem Maciejukiem, Ireną Nawrot, Robertem Kuśmirowskim.

5. Centrum Sztuki Współczesnej  Łaźnia w Gdańsku. Interesujący cykl  „Art&Science Meeting” (Nearly Human, Nervoplastica, Human Traits).

6. Galeria Propaganda. Ciekawy program, świetni artyści. Wystawy „Złoty strzał” czy wystawa indywidualna Jakuba Ciężkiego (w 2011 roku został  nagrodzony  na „Bielskiej Jesieni” nagrodą Artluka).   

7. Galeria Wozownia w Toruniu. Galeria niezależna, z ciekawym cyklem „Laboratorium sztuki”

8. Trafostacja Sztuki w Szczecinie – ciekawy program, przede wszystkim cykl „Media Lab” i wystawa Gilad Ratman „Four Works”.

9. Galeria Narodowa Sztuki „Zachęta” w Warszawie. Przy swoich możliwościach mogłaby rozszerzyć program o artystów spoza „układu”. Mimo to plasuje się wysoko.

10. Atlas Sztuki w Łodzi – galeria o wysokim poziomie artystycznym. Prezentuje artystów mających wysokie miejsce w świecie sztuki. Każda wystawa to wydarzenie artystyczne.

11. Art Stations Foundation znany z odważnych i oryginalnych projektów, a jego właścicielka została zaproszona do prestiżowego grona doradców nowojorskiego Museum of Modern Art.

12. Galeria Muzalewska w Poznaniu – galeria niezależna od mainstreamu, wystawia artystów pomijanych przez establishment, jak Marek Chlanda, Monika Szwed, Piotr Lutyński, Zbigniew Gostomski czy The Krasnals.

13. Galeria Arsenał w Białymstoku - konsekwentny dialog artystyczny pomiędzy Polską a Ukrainą.

14. Galeria aTAK w Warszawie. Ciekawe wystawy malarstwa polskiego i promocja młodych artystów.

15. Galeria Piekary w Poznaniu. Ciekawe wystawy: „Andrzej Matuszewski”, „Białe jest białe, a czarne jest czarne”.

16. Galeria Działań. Warszawa. Konsekwencja w realizowaniu skromnymi środkami międzynarodowych wystaw tematycznych i kontynuowanie tradycji fluxusowo – konceptualnych.

17. Galeria 2b+R w Warszawie. Konsekwentna prezentacja artystów z dziedziny nowych mediów stosujących unikalne techniki realizacji.

18. Instytut Sztuki Wyspa w Gdańsku - jak zawsze trzyma wysoki poziom (Alternativa „Błędnik codzienności”, „Wyspa 3.0. Mapa I Terytorium”).

19. Galeria Bielska BWA. Rozmach i konsekwentne realizowanie linii repertuarowej.

20. Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Program nie zaskakujący oryginalnością, ale przez lokalizację i możliwości finansowe wpływa na kształt sztuki w kraju.

powrót