kontakt o nas intro kronika makulatura archiwalia filmy
ARTLUK W WERSJI INTERNETOWEJ

Joanna Pokorna-Pietras

Mamy przyjemność przedstawić Państwu nową ofertę artluka - pismo w wersji internetowej niezależne od wersji drukowanej. Co kilka tygodni będziemy prezentować na naszej stronie „www.artluk.com” poszerzone wydanie artluka o rejestracje performansów i akcji, nagrania audio i filmy, wywiady z czołowym artystami polskiej i światowej sceny artystycznej. Będziemy śledzić i komentować wydarzenia w świecie sztuki, ale także  przedstawiać te obszary życia kulturalnego, które mają wpływ na sztukę współczesną, poczynając od dyktatury Artworldu, po politykę urzędników decydujących o tym czym jest, a czym nie jest sztuka. Dużo miejsca poświęcimy patologii życia kulturalnego ostatnich lat. Będziemy w swych poglądach radykalni, (jak zawsze) reprezentując polityczne skrajne centrum – najlepszy punkt obserwacyjny sztuki współczesnej.  Nie interesują nas orientacje lewicowe czy prawicowe artystów, a wartość artystyczna ich wypowiedzi. Cieszy nas fakt, że w ostatnich latach rozmnożyły się pisma o różnorodnej orientacji ideologicznej. Niestety, w ferworze politycznych debat zapominamy o wartościach najważniejszych w ocenie sztuki.

Redakcję naszą przenieśliśmy do Warszawy skąd łatwej nam będzie obserwować wydarzenia w stolicy i w kraju. Nie zrezygnujemy z prezentacji ośrodków, które są niedoceniane przez „centralną” krytykę, wszak ciekawe wydarzenia mają miejsce, np.: Krakowie, Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu, jak i w mniejszych ośrodkach.

W dziale „maKULaTURA” będzie można zapoznać się z najnowszym wydaniem papierowym artluka, a w „Filmach”; z nagraniami wypowiedzi znanych artystów o ich twórczości i problemach sztuki współczesnej; rejestracjami performansów czy konkretnymi dziełami filmowymi i sztuki wideo. W dziale „Archiwalia” ułatwiliśmy dostęp do numerów archiwalnych artluka w wersji drukowanej. W przeszłości chcemy też uruchomić część plotkarską artluka („płotki”), gdyż jak wiemy niesprawdzone wiadomości są integralna częścią życia naszego środowiska artystycznego i „materią” sztuki aktualnej.

Życzymy miłej i owocnej lektury

powrót